Gospel na Skałce

Gospel na Skałce to tytuł koncertu finałowego bardzo wyjątkowych warsztatów gospel. Wyjątkowych ponieważ przeznaczonych dla wszystkich krakowskich chórów gospel. W połowie 2016 roku na liczniku mamy ich 10 (Chór GospelSenior, Gospel Voice Choir, Chór Grodzka Gospel, Joyful Voice, Kraków Gospel Choir, Saltrom Gospel Choir, Mistral Gospel Choir, Soul’n’Voices, DeocentriCity oraz Młodzieżowy Chór Gospel ). Są wśród nich chór seniorski, młodzieżowy, parę studenckich i chór osób dorosłych. Warsztaty ze względu na swój „miejski” charakter noszą nazwę Gospel City. Po raz pierwszy odbyły się w 2013 r. Niedawno, 22 maja, odbyła się już 3. edycja warsztatów. Koncert na Skałce jest bardzo szczególny – jest otwarty i odbywa się w niedzielne wczesne popołudnie w magicznie zielonym miejscu – na dziedzińcu klasztoru OO. Paulinów w Krakowie, przy ul. Skałecznej 15. Podczas koncertu znika przynależność do konkretnego chóru, wszyscy wykonawcy stają się chórem Gospel City. W historii warsztatów Gospel City gościło wybitnych artystów gospel. Byli to wokaliści i instrumentaliści zespołu Faith Nation (USA), Wayne Ellington (UK) oraz Karen Gibson (UK) i Lea Kjeldsen.

Karen Gibson jest jedną z najbardziej znanych i doświadczonych instruktorek muzyki gospel w Wielkiej Brytanii. Zdobyła klasyczne wykształcenie muzyczne, ucząc się gry na fortepianie i oboju. Przez ponad 25 lat prowadziła wiele grup wokalnych, solistów i chórów. Jako instruktorka licznych warsztatów gospel ewangelizuje i zaraża swoją charyzmą młodszych i starszych na całym świecie. Jest założycielką i dyrygentką wielokrotnie nagradzanego Kingdom Choir, regularnie występującego w programie BBC „Songs of Praise” (Pieśni chwały). Dyrygowała również chórem złożonym z 3000 osób w Royal Albert Hall.

Lea Kjeldsen to zakochana w muzyce gospel, obdarzona wielką wrażliwością muzyczną, niespożytą energią, a przede wszystkim niezwykłym talentem organizacyjnym Dunka mieszkająca w Polsce od ponad 20 lat. Jest uznawana za prekursorkę muzyki gospel w Polsce. Nieprzerwanie od 1998 roku współorganizuje warsztaty gospel w Krakowie oraz popularyzuje tę muzykę w innych miastach Polski. Pracuje na rzecz Stowarzyszenia Gospel oraz ogólnopolskiego projektu Republika Gospel. Jest założycielką i wieloletnią dyrygentką wielu polskich chórów – Kraków Gospel Choir, Grodzka Gospel, Saltrom Gospel Choir, Miechów Gospel Choir oraz Chóru GospelSenior.