O nas

„GOSPEL to zlepek angielskich słów God Spell = Słowo Boże. W języku polskim gospel oznacza Ewangelię Jezusa Chrystusa, czyli dobrą wiadomość o zbawieniu. Gospel to również muzyka łącząca ludzi we wspólnym wyznawaniu wiary w jednego Boga, głosząca wolność wypływającą z Ewangelii Jezusa Chrystusa. Ten gatunek muzyczny powstał pod koniec XIX wieku wśród czarnoskórych niewolników amerykańskich. W Polsce muzyka gospel stała się dostępna dla szerokiej publiczności około 10 lat temu. Dzięki warsztatom i koncertom, na które zapraszani są czarnoskórzy instruktorzy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, kształtują się w naszym kraju postawy szacunku dla odmienności kulturowej oraz tolerancji rasowej i wyznaniowej.”

Jesteśmy zafascynowani muzyką gospel. Jej przesłaniem oraz siłą, z jaką oddziałuje na ludzi. Od 12 lat nie słabnie w nas przekonanie, że szeroko pojęta muzyka gospel w istotny sposób wpływa na życie każdego z nas.

Celem naszej działalności jest przybliżenie słuchaczom bogactwa gospel, umożliwienie im czerpania z tego bogatego źródła. Wierzymy, że każdy odbiorca tej muzyki może znaleźć w niej coś dla siebie.

Podejmujemy inicjatywy na rzecz rozwoju i promocji muzyki gospel w Polsce. Zapraszamy do jej wykonywania wszystkich, bez względu na stopień zaawansowania muzycznego.

 

Historia

Idea upowszechniania muzyki gospel w Polsce zrodziła się już w początkach lat 90. W imię tej idei w 1999 roku grupa działaczy krakowskich organizacji chrześcijańskich i kulturalnych, a w niej Lea Kjeldsen, Darek Bigosz, Aleksandra Slawik oraz Katarzyna Mańko, we współpracy ze Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, zorganizowała pierwsze w Polsce warsztaty gospel. To wcześniej niespotykane w naszym kraju wydarzenie odbiło się szerokim echem w środowiskach muzycznych w całej Polsce. Było zalążkiem, który po dziś dzień wydaje rozliczne owoce w postaci rozmaitych warsztatów organizowanych rokrocznie w ponad 50 polskich miastach, chórów, których liczba jest obecnie bliska osiemdziesięciu, niezliczonych koncertów oraz imprez muzycznych, cieszących się wciąż wzrastającą popularnością.

Nieformalna grupa organizatorów pierwszych warsztatów już w 2001 roku sformalizowała swoje działania zakładając Stowarzyszenie Gospel, organizację pozarządową, popularyzującą muzykę gospel w Polsce. Krakowski fenomen szybko znalazł naśladowców w innych miastach, o czym świadczy spora liczba stowarzyszeń i innych organizacji, które łączy ten sam cel – promowanie muzyki gospel.

Na przestrzeni 10 lat Stowarzyszenie Gospel stało się instytucją rozpoznawaną w całej Polsce, zyskało zaufanie wielu instytucji publicznych, zagranicznych instytucji kulturalnych oraz wielu artystów.

 

Obecnie działalność Stowarzyszenia Gospel skupia się na: